مشاوره حقوقی تلفنی و انلاین با وکیل
ارایه مشاوره حقوقی تلفنی و انلاین با شماره تماس 9099070219 تماس از تلفن ثابت


بانک سوالات حقوقی (تجاری)

۱- سرقفلی یک واحد تجاری به ما ارث رسیده است. مالک آن ادعا

می کند که ما (وراث) می بایست اجاره نامه جدید با او

تنظیم نماییم و به او حق انتقال سرقفلی پرداخت نماییم. آیا

ادعای او جنبه قانونی دارد؟

خیر، ضرورت قانونی ندارد. فقط ایشان می تواند هر سه سال

یک بار تعدیل اجاره بها را به طرفیت شما از دادگاه بخواهد

ولی در انتقال قهری سرقفلی مثل پرسش فوق ضرورتی برای

اجاره نامه جدید نیست.

۲- آیا با در دست داشتن اجاره نامه تنظیمی در بنگاه املاک می

توان با سپری شدن مدت اجاره مستأجر را از مکان اجاره

بیرون کرد. باید به کجا مراجعه نمود؟ طی مراحل قانونی آن

چه مدت می باشد؟

قراردادهای اجاره الزاماً نباید در بنگاه تنظیم شود. صرفاً

در صورتی که دو نفر شاهد علاوه بر مالک و مستأجر آن را

امضاء نمایند پس از انقضای مدت اجاره مشمول تخلیه فوری

خواهد بود با مراجعه به شورای حل اختلاف، محل اختلاف، محل

ملک درخواست تخلیه نمایند. حداکثر ظرف مدت یک هفته تخلیه

شود و چنانچه اجاره نامه تنظیمی واحد شرایط در ماده ۲

قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۱۳۷۶ نباشد از امتیازات

مقرر در ماده مزبور برخوردار نخواهد شد.

۳-آیا یکی از ورثه بدون اجازه دیگر وراث می تواند یکی از

املاک متوفی (مورث) را اجاره دهد آیا این اجاره نامه

دارای ارزش قانونی است؟ به چه صورت می توانیم نسبت به

تخلیه آن اقدام کنیم؟

نظر به این که ملک پس از فوت مورث بین وراث مشترک و به

صورت مشاع می باشد. در صورت تنفیذ سایر وراث پس از

انقضای مدت اجاره از طریق شورای حل اختلاف (در حدود ماده

۱۱ قانون شورا) قابل تخلیه است و در صورت عدم تنفیذ به

لحاظ عدم تحقق رابطه استیجاری وراث می توانند تخلیه آن را

از شورا بخواهند.

۴-اجاره نامه عادی در دو نسخه و به امضاء موجر و مستأجر و

یک شاهد می باشد حالا با سپری شدن مدت اجاره مستأجر تخلیه

نمی کند، چه اقدامی می توان انجام داد؟

اگر اجاره نامه عادی به امضاء یک شاهد رسیده است باید

تنظیم دادخواست تخلیه تقاضای آن را از دادگاه بخواهیم که

این تقاضا مستلزم تشکیل جلسه رسیدگی و استماع اظهارات

طرفین در جلسه دادرسی می باشد.

۵- بعد از فوت مورث ماترکی از ایشان باقی مانده که یکی از

ورثه در قسمتی از ماترک (خانه پدری) ساکن است و بدون

پرداخت حقی به بقیه ورثه، هر بار ورثه درخواست تقسیم

اموال و روشن شدن وضعیت دارایی را می نمایند با جواب های

نامشخص روبرو می شوند. آیا می توانیم از ایشان خسارت

گرفت؟

استفاده انحصاری از خانه مورث بوسیله احد از ورثه با وجود

عدم رضایت سایر وراث مستلزم پرداخت اجرت المثل ملک مزبور

به سایر وراث به نسبت سهم الارث هر یک از آﻧﻬاست. براین

اساس وراث با دریافت گواهی انحصار وراثت می توانند اجرت

المثل زمان تصرف بعد از فوت مورث بوسیله احد از ورثه را

مطالبه نمایند صلاحیت شورای حل اختلاف تا مبلغ پنجاه میلیون

ریال است و بیشتر از آن در صلاحیت دادگاه است.

۶-حق کسب و پیشه برای مستأجر با شرایط ذیل چگونه تعیین می

شود؟ الف) قرارداد اجاره سال ۵۷ رسمی است و برای شغل

پیرایش (ب) مغازه به مدت ۳ سال تعطیل بود (ج) مغازه

مشابه آن در جوار هم به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان (مالکیت و

سرقفلی) است؟

حق کسب و پیشه در مورد املاک تجاری غالباً در مواردی که

موجر طبق قانون درخواست تخلیه مورد اجاره را دارد تعیین

می شود و شامل املاکی است که رابطه استیجاری آن مشمول

قانون روابط موجر و مستأجر سال ۱۳۵۶ می باشد که البته

کارشناس باید در تعیین میزان حق کسب و پیشه مدت اجاره و

ارزش ملک و اجاره بها و املاک مشابه آن و غیره را مدنظر

قرار دهد.

۷- مغازه ای در حدود سال ۶۹ توسط (الف) به شخصی واگذار شد

و در قالب آن اجاره که مدت چند سال است به عنوان مهریه

مالکیت آن به همسرش داده حال مستأجر مغازه بدون اجازه و

خلاف قرارداد منعقده بین خود و شخص (الف) آن را به شخص

ثالث واگذار کرده به طور کلی برای بازپس گیری مغازه همسرش

چه باید کرد؟

واحدهای تجاری که قبل از قانون روابط موجر و مستأجر سال

۱۳۷۶ به اجاره داده شده مشمول قانون روابط موجر و مستأجر

سال ۱۳۵۶ می باشد. بنابراین چنانچه مستأجر با وجود سلب

اختیار حق واگذاری به غیر مورد اجاره را به دیگری واگذار

نموده موجر می تواند براساس این تخلف مستأجر برای تخلیه آن

به دادگاه مراجعه کند.

۸-مغازه را به مدت ۸ ماه به شخصی مستأجر داده ام. در این

مدت مستأجر مبلغ اجاره مندرج در اجاره نامه را به تأخیر

از یک هفته رسانده با مراجعه به نامبرده (مستأجر) اعلام می

دارند که می خواهند مغازه را تخلیه کنند. حالا مدت ۲ ماه

است اجاره خود را پرداخت نکرده، راهکار قانونی آن به چه

صورتی است؟

چنانچه زمان اجاره دادن مغازه بعد از قانون روابط موجر و

مستأجر سال ۱۳۷۶ باشد می توان برای مطالبه اجاره ماهانه

به شورای حل اختلاف مراجعه نمود و در صورتی که در قرارداد

اجاره در موارد تخلف مستأجر از قرارداد حق فسخ به موجر

داده شده موجر می تواند از این حق فسخ استفاده کند و

اجاره را فسخ نماید.

۹- شخصی ۵ سال پیش یک باب مغازه به صورت سرقفلی خریداری

کرده و ضمن عقد قرارداد توافق کرده که ماهیانه ۱۰۰۰

تومان از بابت ملک مغازه به مالک پرداخت نماید ولی مالک

هر دو سال یک بار اجاره ملک را دو برابر می کند. راهکار

قانونی چگونه می باشد؟

مطابق قوانین مربوطه هر سه سال یک بار قابل افزایش است.

اگر توافقی در میزان افزایش نباشد باید از طریق دادگاه و

با جلب نظر کارشناس اقدام شود و در قراردادهای منعقد شده

طرفین طبق شرایط و توافقی که در قرارداد اجاره پیش بینی

شده ملزم به رعایت آن هستند و موجر حق دریافت مبلغی بیش

از آنچه مورد توافق قرار گرفته ندارد.

۱۰-موجر آپارتمان خود را اجاره داده و خود در آن مکان

زندگی نمی کند. آیا موجر حق استفاده از پارکینگ آن قسمت

واحد خود را دارد؟

در صورتی که پارکینگ واحد خویش را از مورد اجاره استثناء

کرده باشد می تواند شخصاً استفاده نماید والا فقط مستأجر حق

استفاده را خواهد داشت.

۱۱-شخصی آپارتمانی را اجاره نموده مالک مبلغی را به

عنوان چک تضمینی بابت تخلیه درخواست کرده آیا این مورد

قانونی است؟

هرچند با توافق شما منع قانونی وجود ندارد اما با توجه به

قانون مالک و مستأجر سال ۱۳۷۶ ضرورتی برای این کار مالک

وجود ندارد چرا که در صورت انقضای مهلت اجاره ظرف چند

روز امکان تخلیه وجود دارد.

۱۲-آیا امکان گرفتن اجرت المثل که در اجاره نامه جهت

جریمه در نظر گرفته شده وجود دارد؟ مراحل گرفتن آن چیست؟

در صورتی که خوانده جهت تعیین تکلیف پول رهنی که در

صندوق دادگستری جهت اجرای حکم تخلیه ریخته شده رجوع نکند

چه باید کرد؟

امکان دریافت اجرت المثلی که در قرارداد اجاره به عنوان

جریمه بین طرفین مقرر شده وجود دارد و چنانچه میزان

مطالبه تا مبلغ پنجاه میلیون ریال باشد از طریق شورای حل

اختلاف و زائد بر آن با مراجعه به دادگاه میسر است. عدم

مراجعه مستأجر برای دریافت وجهی که موجر به منظور امکان

تخلیه مورد اجاره در صندوق دادگستری تودیع نموده مسئولیتی

را متوجه موجر نمی کند.

۱۳-کالایی طی چند مرحله با فاکتور فروش و امضاء خریدار

و فروشنده به مبلغ صد میلیون ریال فروخته شده و کالا تحویل

شده است. طبق توافق؛ قرار تسویه حساب ظرف مدت ۴ ماه شد

ولی تا کنون پس از مدت ۸ ماه جهت پرداخت وجه کالای

خریداری شده، هیچ گونه اقدامی از طرف خریدار نشده است.

لطفاً جهت وصول مطالبات از طریق قانون چه اقدامی می توانم

انجام دهم؟

با ارایه دادخواستی به خواسته مطالبه مبلغ طلب خود به

دادگستری و با ضمیمه کردن فاکتورها می شود حقوق خود را

استیفاء کرد.

۱۴- از شخصی چکی دریافت کردم که فاقد جنبه کیفری است.

برای طرح دعوی در مراجع حقوقی و درخواست تأمین خواسته

آیا تودیع خسارت احتمالی در صندوق دادگستری و رعایت مهلت

زمانی ضرورت دارد یا خیر؟

از آنجایی که چک های صادره بر عهده بانکهای مجاز در حکم

اسناد لازم الاجرا است، بنابراین در صورتی که علیه

صادرکننده آﻧﻬا اقامه دعوی حقوقی و تأمین خواسته شود

نیازی به پرداخت خسارت احتمالی جهت صدور قرار تأمین

خواسته نیست و اقدامه دعوی به طرفیت صادرکننده چک مهلتی

ندارد.

۱۵- اگر توقیف مال مستلزم ورود به منزل و شکستن قفل

باشد، می توان اقدام به این اعمال کرد؟

در این صورت از طریق توسل به مراجع قضایی و مأمورین

انتظامی مأمور اجرا اقدام می کند.

برای مشاوره  حقوقی تلفنی با شماره با شماره 9099070219 از خط ثابت(تلفن منزل یا محل کار) تماس حاصل فرمایید و پاسخ سوال خود را به صورت فوری دریافت نمایید.


برچسب‌ها: وکالت انلاین و فوری, سایت مشاوره حقوقی قوه قضاییه, سایت مشاوره حقوقی خانواده, سایت مشاوره حقوقی انلاین, سایت مشاوره حقوقی 129


نوشته شده در تاريخ شنبه سوم فروردین 1392 توسط مشاور

مشاوره حقوقی تلفنی و انلاین با وکیل دادگستری